drinks, alcohol, cocktails-2578446.jpg

Mennyi folyadékot fogyasszunk?

[wpseo_breadcrumb]
drinks, alcohol, cocktails-2578446.jpg

Tanácsadás során gyakran szegezik nekem ezt a kérdést. Különösen akkor, amikor egy romló vesefunkciójú páciens ül szemben. Az individuális -egyéni- megítélés ebben az esetben is nagyon fontos. Nagyon nem mindegy, hogy egy gyermekről, vagy idősödő emberről beszélünk. Ahogy az sem mindegy, milyen évszak van, vagy hogy az illetőnek milyen az egészségi állapota. Nyári, kánikula időszakában gyakran halljuk, hogy „fogyasszon bőségesen folyadékot”, De mennyi is az annyi?

A legegyszerűbb meghatározás -egészséges, felnőtt emberek számára-, hogy a testsúly kilogrammonként fél dl, vagyis 50 ml. Mit is jelent ez? 

Példánkban egy 70 kg-os embert nézünk: 70 (kg) X 50 ml = 3500 ml = 3,5 l.

Oké, ez így elég vadul hangzik. De gondoljuk végig: ha a 70 kg-os emberünk 180 cm magas, akkor nagyon nagy felületen párolog is. Persze, nem mindenki egyforma, nem ugyanúgy párolgunk, izzadunk, de sok vizet veszítünk a légzéssel, széklettel is a vizelet mellett. És ha azt szeretnénk, hogy a vesénk (is) biztonságban legyen, akkor szükség van ennyi folyadékra. Ezzel a mennyiséggel a szívünk könnyedén el tudja juttatni a friss oxigénben és tápanyagban gazdag vért bárhova az egész szervezetben.

Az elégtelen folyadékbevitel viszont különös „mellékhatást” okoz: ahol nem elengedhetetlen, ott a szervezet – védekezésképpen, hogy az agyban ne legyen hiány semmiből- elvonja a vizet. Úgy néz ki, a hasnyálmirigy is egy ilyen szervünk. Következésképpen a huzamos ideig tartó, alacsony folyadékbevitel cukor problémákhoz vezethet.

Szerv-, pontosabban veseátültetés esetén az alapvető tanács, hogy a napi vizelet mennyisége legyen meg 2 liter.

Buzdítom a „nemvese-átültetetteket”, hogy igyanak bőséges mennyiségű vizet, levest, cukormentesen készített teát. Valahogy ez  csak a veseátültetetteknek megy. Jó, mi emlékszünk, milyen az, amikor vattát tudnánk köpni a szomjúságtól és örülünk, hogy már nem így van, és szeretnénk elkerülni, hogy újra átéljük.

De ezen kívül még  a megfelelő folyadékbevitellel elkerülhető

  • a fáradság
  • koncentrációs nehézségek
  • kognitív (vagyis gondolkodással kapcsolatos) nehézségek
  • energiahiány
  • és még sorolhatnám. 🙂
Egészséges Mindennapokat!
Ha kérdésed van, keress bátran!
Scroll to Top