hedgehog, animal, mammal-1581807.jpg

Az étkezések környezete

[wpseo_breadcrumb]
hedgehog, animal, mammal-1581807.jpg

Különös dolog az éhségérzet. Nagyon sok fizikai és kémiai folyamat vesz részt benne.

Manapság, ahogy rohanunk, nem érünk rá odafigyelni a testünk jelzéseire. Nem ülünk össze, hogy naponta legalább egy étkezés családi esemény legyen. Nem terítünk meg szépen. csak leülünk – jó esetben – és az esti hírek közben a kanapén, az ölünkbe véve az ételt, gyorsan belapátoljuk, hogy maradjon időnk másra is. Vagy csak nap közben, amikor egyik munkából a másikba térünk át, gyorsan bekapkodunk valamit, hogy valahogy túléljük a napot, vagy kibírjuk ebédidőig. Amikor az egész napos munka és rohanás, bevásárlás után hazaérünk, talán főzünk is, majd este leülünk és a nap közben kimaradt étkezéseket igyekszünk bepótolni.

Sajnos nagyon sok családra igaz a fenti módszer, ami több dolgot is eredményez.

Az egyik, hogy rövid időn belül túlsúly jelentkezik majd, mivel ilyenkor ténylegesen pótoljuk a napközben kimaradt étkezéseket. Az oka ennek az, hogy a szervezet raktározásra van programozva. A napi 1-2x-i étkezés azt sugallja a szervezetnek, hogy „ki tudja, mikor lesz legközelebb”, ezért elteszi „ínséges időkre”.  Másfelől a vércukor szinttel van ez szoros összefüggésben.

Ahogy írtam az elején, az éhségérzetet sok dolog befolyásolja. Ugyanígy van ez a jóllakottság érzésével is. Amikor eszünk, egy sor folyamat megy végbe a szervezetben. Ezekhez persze némi idő kell, de fontos hozzá, hogy érzékeljük a jóllakottság jeleit – gyomorfeszülés, kimelegedés, és a belső kémiai folyamatok, stb.

Amikor a környezetünk étkezéskor „zajos”, vagy „túlzsúfolt”, ezzel elterejljük a figyelmünket a jóllakottság érzékeléséről, még a tudatalatti (tudattalan?) jelzésekről is. Egyszerűen nem vesszük észre amikor a testünk azt mondja „köszönöm, nem kérek többet”. Ezért aztán nagyon könnyű „túlenni” magunkat, amit talán nem kel magyarázni, miért veszélyes.

Ezért, ha jót akarsz magadnak, amíg eszel – legyen ez bármilyen rövid idő – kapcsolj ki minden zavaró tényezőt, úgy mint telefon, internet, televízió, rádió – különösen, ha a hírműsor megy. Meg fogsz lepődni, milyen kevés is elég! 🙂

Egészséges Mindennapokat!

 

További segítségért kattints ide!
Scroll to Top