Hogyan hatnak az összetett szénhidrátok a szervezetünkre?
A szénhidrátok, akárcsak a fehérjék, nagyon fontos energia forrásai a szervezetünknek. 1 g tiszta szénhidrát 4,2 kcal energiát ad.
Sokszor hallom, hogy a fogyni vágyó pácienseim azt mondják, ők nem esznek szénhidrátot. Ez ilyenformán nem tud igaz lenni. Vagy azt javasolja a kezelőorvos a betegének, hogy „ne egyen szénhidrátot” annak érdekében, hogy le tudjon fogyni! Hogy is lehetne ezt megoldani?
Ha le akarom fordítani élelmiszerekre, nagyjából ez azt jelenti, hogy ehet: húst, halat, tojást, olajat, zsírt és bármit, ami ezekből készül. De nem fogyaszthat a fenti mondat szerint: zöldségeket, gyümölcsöket, tejet és tejtermékeket, gabonát (se rizst, hajdinát, bulgurt, zabkorpát stb.), burgonyát, persze cukrot és semmit, ami ezekből, vagy ezek felhasználával készül.
Látod már, mi a baj a fenti mondattal? Az uraknál bizonyára népszerű lenne a az első változat.
A szénhidrátoknak alapvetően kettő csoportja van: összetett és egyszerű szénhidrátok. Most az összetett szénhidrátokról lesz szó – nem véletlen.
A szénhidrátok szénből és hidrogénből épülnek fel, sokféle változatuk létezik, szervezetünkben legvégül glükózra bomlik, ami a legfőbb energiaforrásunk.
Táplálkozás élettani jelentőségük rendkívüli. Amellett, hogy energiát ad, segít a vércukorszintet egyensúlyban tartani, a beleket kitisztítani (ezáltal méregteleníteni is), miközben tápanyagként szolgál a belekben velünk szimbiózisban élő baktériumok számára.
A napi energia szükségletünknek – most jön a meglepetés – legalább a felét kellene szénhidrátokból fedeznünk. Természetesen a nagyobb részét az összetett szénhidrátok adják ennek a mennyiségnek, főként nyers zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonaalapú termékek összetett szénhidrát tartalma. A szénhidrátokra tehát szükség van!
Miért fontos ez nekünk „trapiknak”?
A gyógyszereink mellékhatásai között szerepel a vércukor emelkedése, cukorbetegség kialakulása, daganatos betegségek magas rizikója, mindezek mellett az elhízás is igen gyakori. Ha erre az egy dologra odafigyelünk – a nagy arányú összetett szénhidrát fogyasztásra – , akkor már hatalmas lépést teszünk az – akár újonnan – visszanyert egészségünk megőrzése felé. Vigyázol vele a vércukrodra, „tisztán” tartod a beleket, így minimálisra csökkented a két fő betegség rizikóját: a cukorbetegségét és a daganatos betegségekét. Valamint, az előbbiekkel karöltve, és talán ez a legfontosabb: meghosszabbítod a beültetett szerved élettartamát, miközben a lehető legteljesebb életet éled. Fogyaszd tehát ezeket minél gyakrabban!
Egészséges Mindennapokat!