
A transzplantáció után, amikor hazakerülünk, sok dolgora kell hirtelen figyelni, ami addig ismeretlen volt és teljesen mellékes. De az ételfertőzés (és -mérgezés) nem mellékes dolog. Főleg, ha könnyedén elkerülhető, de transzplantáltként komolyabb „mellékhatásokkal” jár, mint akinek nincs gyengítve az immunrendszere.
Az élelmiszer higiéné nagyon fontossá válik, amikor az immunrendszer valamiért nem tud 100%-on „pörögni”. Különösen lényeges ez a transzplantáció utáni első évben.Ilyenkor még sokszor a gyógyszerszint beállítása, a szervezet működésének kitapasztalása zajlik – az orvos és a páciens részéről is.
De mit is jelent az élelmiszer higiéné és mire kell figyelni?
Minden termék, alapanyag tisztaságára. Például, mielőtt kibontunk egy banánt, előtte mossuk meg. Almát, körtét legtöbben megmossák fogyasztás előtt. A banánt azért fontos, mert – általában- nem vesszük ki teljesen a héjából, amikor esszük, Ezek ugyan nem a földről vannak szedve, de mire eljut a fogyasztókig – hozzánk – Isten tudja, hány kézen megy keresztül. Optimális esetben csak egy, aki szedi, mert utána ládával együtt pakolgatják. De ennél én szkeptikusabb vagyok. Nem is beszélve a mindenféle permetező – és felületkezelő szerek maradékairól, melyek bárki számára károsak lehetnek, különösen gyengített immunrendszerünk számára.
Azoknál a gyümölcsöknél és zöldségeknél, amelyek a földdel közvetlenül érintkeznek, különös figyelmet kell fordítani. Ilyenek a gyökérzöldségek, az eper, az uborka és tökfélék, stb. Ezeket mindig alaposan, folyó vízzel tisztítsuk meg, az aprókat szűrőkanálban vagy – tálban.
Szokatlan lehet a következő tipp, de nagyon hasznos a frissen immunszuprimált (immmun-gyengített) pácienseknek. A konzerveket, amint hazaérünk, és mielőtt eltennénk, töröljük át, akár fertőtlenítő kendővel, demosogatószeres szivaccsal is megfelelő. Azokat tuti nem csak egy ember fogdossa össze.
Ugyanígy – erre a főiskolán hívták még fel a figyelmemet a közegészségügyi járványügyi felügyelő-hallgatók – a kisebb-nagyobb méretű italos flakonoknél is fontos megcsinálni, mielőtt kibontanánk. Minden palackot a nyakánál a legkönnyebb megfogni, és pakolgatni, és a legalkalmasabb terület a baktériumok és vírusok megtelepedésére a kupak közvetlen környezete.
Elmesélek egy történetet. két éve, hasonló időszakban, talán egy hónappal korábban történt, hogy a szép időben a kinti hűtőből előkerült a fűnyírás után egy dobozos, literes üdítő. Ott állt már legalább 3 hónapja. Senki nem nyúlt hozzá. Kinyitottuk, megittuk. Másnap leborított a lábáról mindkettőnket valami hasmenős, majd később hányós rettenet. Természetesen nem 100%, hogy a dobozról „nyeltük be”, de azért igen nagy a valószínűsége. Azért a szűrt szőlőlé cukortartalma biztos nem vált előnyünkre. És nem csak a cukor miatt, hanem mert rendkívül jó tápanyag akármilyen kórokozó volt is a ludas.
Vagy egy másik alkalommal történt, hogy dinnyét ettem vendégségben. Nem voltam elég szemfüles, amikor felvágták. Hűtőből ki, tálcára rá, kés bele. Néhány órával később, már itthon kicsit „tekergett” a hasam. Nem gyanakodtam semmire, mert az éhgyomorra fogyasztott gyümölcs nálam sajnos csinál ilyet – akármilyen tiszta is. Aztán, megettem egy túrórudit. Nem is kellett több, alig egy óra, és a hasmenés megint befigyelt.
Ugyanezt segít elkerülni az is, ha nem mártunk semmilyen kanalat, zöldséget, nachost, ropit, vagy egyebet a mártásba, amikor már beleharaptunk, főleg, ha már is így mártogatott bele.Mindenkinek a szájában „tobzódnak” a baktériumok, bacillusok, vírusok, akár gombák. Semmi szükség arra, hogy ezt megegyük utánuk, vagy mi átadjunk bárkinek bármit.
A fenti esetek erősen alátámasztja, amit írtam, és hidd el, szívesen kihagytam volna mindkettőt.
Tehát: friss gyümölcsöt (és zöldséget) meg kell mosni! Sose felejtsd el, főleg, ha egy éven belüli transzplantált vagy!
Egészséges Mindennapokat!