
Tipp: a majoránna és az oreganó nagyon fel tudja dobni a tésztát is, főleg ha friss. Ha belekevernéd, akkor érdemes, amikor még a liszt és az élesztős víz külön edényben van.
A szószhoz
- sűrített paradicsom 4 ek. (1 kis konzervet használtam)
- vöröshagyma 1 nagy fej
- fokhagyma 3 gerezd
- oreganó
- majoránna
- bazsalikom
- olívaolaj
- só
A tésztához
- 50 dkg liszt fele, vagy 2/3 arányban legyen teljes kiőrlésű
- 2 dl langyos víz
- 25 g friss élesztő (vagy egy csomag instant élesztő)
- 1 kávésk. cukor
- 1 ek. olívaolaj
- só
A tésztához futtassuk fel az élesztőt a langyos, cukros vízben (instant élesztő esetén keverjük a lisztbe), adjuk hozzá a lisztkeveréket és a sót, gyúrjuk jól össze, és hagyjuk állni kb. fél óra-órát, amíg megkel. Így készítve a tészta rostban gazdag lesz, alacsony lesz a glikémiás indexe, így nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet.
Ezalatt készítsük el a paradicsomszószt. Aprítsuk fel a vöröshagymát, futtassuk át kevés olívaolajon, adjuk hozzá a fokhagymát és a paradicsomsűrítményt, majd forraljuk át -én kevés vizet is tettem bele (amivel kiöblítettem a paradicsomot a konzervből), nehogy a fokhagyma megégjen. Fűszerezzük ízlés szerint, majd „rottyantsuk” össze és már kész is. Én most csak bazsalikomot, oreganót és majoránnát használtam a paradicsomhoz, egy kevés a tésztába is jutott, de lehet még bele zsályát, babérlevelet, tárkonyt is tenni.
Nyújtsuk ki a tésztát egy sütőpapírral bélelt tepsibe, kenjük meg a paradicsommal és tegyünk rá feltétet, ami lehet sonka, csirkehús, kukorica, olíva bogyó, sajt, gomba, vagy bármi, ami zsírszegény. Erre a variációra került sonka és paprikás szalámi, reszelt parmezán és gouda sajt az Aldiból, ahol ezeket reszelve is kapni.
200 °C-ra előmelegített sütőben süssük 15-20 percig. Ha van olyan, akkor érdemes az alul-felül sütési módot választani.