
A vas a vérképzés nélkülözhetetlen résztvevője. Ajánlott bevitele a nőknek duplája a férfiakéhoz képest (nő: 15 mg/ nap, férfi: 8 mg), legalábbis, amíg termékeny korban vannak. A vesebetegségek kapcsán gyakran alakul ki vérszegénység. Hogy miért is van ez így? Már „mondom” is!
A vese, amellett, hogy méregtelenít és kiválasztja a felesleges folyadékot a szervezetből, hormontermeléssel is „foglalkozik”. Részt vesz a vérnyomás szabályozásban, a vérképzésben és másokban. Számunkra ez a kettő a legfontosabb. Amikor csökken a veseműködés, a vérképző hormon (eritropoetin, EPO) termelése is nagyon hamar lecsökken. Ez az a hormon, ami a csontvelőt vörös vérsejtek képzésére ösztönzi. Ha ez a hormon nincsen, nem lesznek új vörösvérsejtek (amik később vörös vértestekké válnak), a régiek pedig 120 nap körüli élettartam után szétesnek. És ha nincs vörös vértest, akkor nincs ami szállítsa az oxigént, a szén-dioxidot, a táp- és méreganyagokat a rendeltetésüknek megfelelő helyre.
Vesepótló kezelés, főleg HD esetén ráadásul a szerelékben maradó vérünket is elveszítjük. Mindenképpen fontos pótolni az EPO-t, és ilyenkor már a vasat is! Pláne, ha még bealvasztják a vérünk egy jelentős hányadát a szerelékbe… Ezt is kipróbáltam. Nem volt túl vidám élmény!
Fontos arra figyelni, hogy amikor valahol a szervezetünkben gyulladás van, akkor is kialakulhat vérszegénység, vashiány. Annyi ennek az oka, hogy a gyulladt területen sok vörösvértest fordul meg a kitágult hajszálerekben – ettől pirosabb – és a gyulladásos folyamatok hatására nagyon sok idő előtt szétesik.
Na de! Ha minél többféle zöldséget eszünk, amiben vas van, legalább egy tabletta/kapszula/injekció kihagyható lesz a mindennapokból. Azért az nem rossz, ugye? Mik is ezek?
Azok a leveles zöldségek, melyek zöldek, például a salátafélék. Ami biztos: minél zöldebb, annál jobb. Azok a főzeléknövények, melyek zöldek: spenót, sóska (kevésbé szívódik fel az oxálsav tartalma miatt), kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó, stb.
Ha a vérképzést akarjuk kicsit „házilag” fokozni, akkor arra is van a természetnek választéka. Ilyenkor a legtöbb esetben a vörösbort javasolják, de vannak alkoholmentes lehetőségek is. Ilyen például a cékla, vagy a lehető legsötétebb piros bogyós gyümölcsök.
Vannak alapanyagok, melyek még vasban gazdagok, de ezek már csökkent veseműködéssel nem ajánlottak. Ilyenek a babok, lencse, a diófélék és olajos magvak. Mint oly’ sok mindent, lehetőleg natúr, nyers formában fogyasszuk őket, mert úgy a legértékesebb a tápanyag összetételük!
Egészséges Mindennapokat!